مکان فعلی :
اخبار :

مدیرکل امور روستایی و امور شوراهای استانداری کرمان گفت: 321 پروژه با اعتباری بالغ بر 44 میلیارد و 880 میلیون تومان در روستاهای استان در دهه فجر به بهره برداری رسیده اند.
۱۳۹۵/۱۱/۲۰

مدیرکل امور روستایی و امور شوراهای استانداری کرمان گفت: ۳۲۱ پروژه با اعتباری بالغ بر ۴۴ میلیارد و ۸۸۰ میلیون تومان در روستاهای استان در دهه فجر به بهره برداری رسیده اند.

مدیرکل امور روستایی و امور شوراهای استانداری کرمان گفت: 321 پروژه با اعتباری بالغ بر 44 میلیارد و 880 میلیون تومان در روستاهای استان در دهه فجر به بهره برداری رسیده اند.
 
به گزارش ایسنا منطقه کویر، "هادی شهسوارپور" ظهر امروز 19 بهمن ماه در جمع خبرنگاران با گرامیداشت ایام دهه فجر اظهار کرد: از هفته دولت تاکنون در روستاهای استان 321 پروژه با اعتباری بالغ بر 44 میلیارد و 880 میلیون تومان اجرا و در دهه فجر به بهره برداری رسیده اند.
 
وی افزود: جدول گذاری، زیرسازی و آسفالت معابر با اعتبار 31 میلیارد تومان، ساخت کتابخانه عمومی، تکمیل و توسعه معابر، بوستان های روستایی، طرح هادی، روشنایی معابر و ... از جمله این پروژه ها بوده است.
 
شهسوارپور تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون از محل مالیات بر ارزش افزوده 105 میلیارد تومان به دهیاری های استان کمک شده که عمده آن معادل 70 درصد صرف کارهای عمرانی شده است.
 
وی بیان کرد: در حال حاضر با توجه به قیر رایگانی که در اختیار بنیاد مسکن و راه و شهرسازی است، قرارداد آسفالت معابر 320 روستا را بسته ایم و اجرای کار بعد از دهه فجر آغاز می شود.
 
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری کرمان با اشاره به اینکه برای هر روستا حداقل 6 هزار مترمربع آسفالت انجام می شود، گفت: با این کار، بیش از 2 میلیون مترمربع آسفالت صورت می گیرد و اعتبار 7 میلیارد و 700 میلیون تومانی برای این کار تامین و بین دهیاری ها تقسیم شده و مابقی مبلغ از سایر منابع تامین خواهد شد.
 
وی با اشاره به اقدامات روستاها در راستای اقتصاد مقاومتی افزود: صندوق های خرد روستایی در استان کرمان با دستور استاندار تشکیل می شود و قرار است 579 صندوق روستایی به غیر از صندوق های شهرستان قلعه گنج ایجاد کنیم که مقدمات کار انجام شده و در هر دهستان چهار روستا برای این کار در نظر گرفته شده و به زودی کار آغاز می شود.
 
شهسوارپور ابراز کرد: این صندوق ها با هدف جمع آوری سرمایه های خرد روستایی و ایجاد اشتغال خرد، بازاریابی و فروش محصولات از طریق تشکیل تعاونی های دهستان و شهرستان کار می کنند.
 
وی با اشاره به اعطای تسهیلات به طرح های درآمدزا در محدوده روستایی اظهار کرد: از سوی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری تسهیلات کم بهره ای با نرخ 3 تا 8 درصد به طرح های دارای توجیه فنی و اقتصادی به منظور تکمیل زنجیره ارزش در روستا در اختیار افراد روستایی قرار داده می شود.
 
شهسوارپور با اشاره به طرح های درآمدزا برای دهیاری ها تصریح کرد: 2 هزار و 86 دهیاری فعال در استان کرمان وجود دارد که سازمان شهرداری و دهیاری های کشور به منظور ایجاد درآمدهای پایدار برای دهیاری ها و اشتغالزایی مناسب در روستاها، طرح هایی به تصویب می رساند که دهیاری ها بتوانند درآمدزایی مناسب داشته باشند.
 
مدیرکل امور روستایی استانداری کرمان گفت: تاکنون 50 طرح آماده و ارسال شده و در حال تصویب است و حداقل هر دهیاری می تواند 500 میلیون تومان وام کم بهره هشت درصد دریافت کند و این اعتبارات از طریق پست بانک پرداخت خواهد شد.
 
وی افزود: با توجه به اینکه 165 روستا برای پایلوت اقتصاد مقاومتی معرفی کرده ایم، سهمیه استان کرمان در زمینه طرح های درآمدزا برای دهیاری ها 165 روستا است و اولویت را بر مشارکت با بخش خصوصی گذاشته ایم که کار با همکاری دهیاری و بخش خصویی صورت خواهد گرفت.
 
شهسوارپور بیان کرد: تهیه سند توسعه روستایی برای 190 روستای استان کرمان را در دست داریم که با همکاری سازمان شهرداری و دهیاری های کشور صورت می گیرد و اکنون افرادی برای پیمایش و مشخص کردن ظرفیت های روستاهای هدف در حال برنامه ریزی و تدوین سند هستند.
 
وی اظهار کرد: این سند تمامی ظرفیت های روستا و سیاست های دولت و اقدامات برنامه ریزی شده اقتصاد را پوشش داده و برنامه اجرایی در اختیار روستاها قرار می دهد.
 
شهسوارپور افزود: انعقاد تفاهمنامه هایی با بنیاد مسکن و راه و شهرسازی برای زیرسازی و آسفالت روستاها، با میراث فرهنگی برای راه اندازی خانه های بوم گردی و با جهاد کشاورزی برای احیاء قنوات داریم و کار انجام می شود.
 
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری کرمان گفت: دیدیم برای تحقق اقتصاد مقاومتی، به یکسری اطلاعات پایه نیاز است که با هماهنگی سازمان مدیریت، در حال برنامه ریزی هستیم و جی آی اس روستایی را به زودی راه اندازی خواهیم کرد.
 
وی درباره مشکل حمل و نقل در برخی روستاها افزود: براساس تفاهمنامه ای که با معاونت توسعه روستایی، پست بانک و سازمان راهداری داریم تامسی های ون و سمند وجود دارد و افراد روستایی بیکاری که نیاز دارند، می توانند برای مسیرهای روستایی درخواست داده و 80 درصد مبلغ خودروها را به صورت وام چهار درصد در اختیارشان قرار می دهیم.
 
شهسوارپور تصریح کرد: شورایاری های اقتصاد مقاومتی ایده بسیار خوبی بود که در حال فعال شدن در روستاهای استان هستند.
 
وی درباره تخلیه روستاها بیان کرد: از سال 90 نسبت به 85 تخلیه روستاها را نداشتیم و از 90 تا 95 روند مهاجرت روستاها معکوس شده است و در برخی روستاها نیز مهاجرت ها فصلی است.
 
مدیرکل امور روستایی استانداری کرمان با اشاره به اینکه جمعیت روستایی استان کرمان در مناطق گرمسیر است، افزود: مهم ترین بحث در روستاها اشتغال است و در صورتی که این معضل حل شود، روند مهاجرت روستاها معکوس می شود و دولت یازدهم در زمینه اشتغال روستایی به جد وارد شده است.
 
وی در پایان افزود: تهیه طرح های هادی در اکثر روستاهای استان تا پایان سال جاری به اتمام می رسد اما در اجرای طرح ها هنوز کار داریم.


منبع : دفتر امور روستایی و شوراها
بازدید : ۴۹۶


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید